Enerjisa
Detaysoft
2.3.4 9.9mb

1996 yılında Sabancı şirketlerinin elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere otoprodüktör olarak kurulan Enerjisa, 2007 yılı Mayıs ayında Sabancı Holding ile Avrupa’nın önde gelen elektrik şirketlerinden biri olan Verbund tarafından imzalanan, eşit hisse ve yönetim ortaklığına dayalı ortaklık anlaşması sonrasında, Türkiye elektrik enerjisi sektöründe üretim, dağıtım, toptan ve perakende ticareti içeren dikey entegrasyona dayalı bir stratejiyle pazarda liderlik hedefleyen bir şirket haline gelmiştir.Bu tarih itibariyle, Sabancı Holding ve Verbund Türkiye’de, nükleer enerji yatırımları hariç, elektrik sektöründeki tüm faaliyetlerini birlikte gerçekleştirmişlerdir.

Sabancı Enerji Grubu Verbund’un 2012 yılında stratejik bir karar ile Enerjisa’daki %50 hissesini dünyanın en büyük özel elektrik ve doğal gaz şirketlerinden biri olan E.ON’a devretmek üzere görüşmelere başlamasına müteakip, 2012 Aralık ayında dünyanın lider enerji uzmanı E.ON ile ortaklık anlaşması imzalamıştır. E.ON dünyadaki en büyük elektrik ve doğalgaz şirketlerinden biridir.

Enerjisa bundan sonra yoluna Sabancı Holding ve E.ON’un eşit hisse yapısına dayalı ortaklığında devam edecektir. Sabancı Holding ve E.ON ortaklığıyla, bölgesel güç olmaya hazırlanan Enerjisa'nın 2020 yılına yönelik hedefleri 7.500 MW kurulu güce ulaşmak ve elektrik dağıtımında 9 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermek olarak tanımlanmıştır. Ayrıca Enerjisa'nın iş kapsamına Türkiye doğal gaz sektöründe bir oyuncu olarak doğal gaz ithalatı ve ticareti alanında da faaliyet göstermek dahil edilmiştir.

Enerjisa, Türkiye’de elektrik enerjisi sektöründe üretim, dağıtım, toptan ve perakende ticareti içeren bir stratejiyle liderlik hedeflemektedir. Bu hedefe yönelik faaliyetler, 2011 yılında kurulan ve Enerjisa Enerji Üretim, Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış, Enerjisa Elektrik Perakende Satış, Enerjisa Doğal Gaz Toptan Satış ve Başkent Elektrik Dağıtım operasyonel şirketlerini bünyesinde bulunduran, çatı şirketi Enerjisa Enerji A.Ş. tarafından sürdürülmektedir.

Content rating: Rated 4+

Requires OS: 6.0

Supported Devices:
- iPad
- iPhone
- iPod Touch

...more ...less