Sun Tzu - Savaş Sanatı
Gürkan KUŞ
1.1 Varies with device
Esrarengiz bir Çinli savaşçı-filozof tarafından günümüzden iki bin yıl önce yazılan Savaş Sanatı belki de dünyanın en etkili ve saygın strateji kitabıdır. Nitekim yazıldığı tarihten bugüne askeri önderler ve stratejistlerce olduğu kadar, Asya kıtasında, çağdaş politikacılar ve yöneticiler tarafından da hâlâ aynı şevkle okunup incelenmektedir.

Feodal kültürden, adeta bir gecede, tüzel kültüre geçiveren Japonya'da Savaş Sanatı'nın günümüzdeki öğrenileri bu klasiğin stratejilerini çağdaş politika ve iş dünyasına aynı özenle uygulamaya devam ediyorlar. Hatta kimilerince Japonya'nın savaş sonrası yükselişinin temelinde Sun Tzu'nun sürekli olarak vurguladığı şu ilke yatıyor:

Savaşmadan kazanmak en iyisidir...

Birbirleriyle çatışan örgütlerin anatomisinin incelemesi olan Savaş Sanatı kişiler arasından uluslararasına tüm seviyelerdeki çekişme ve çatışmalara ışık tutuyor. Öngördüğü amaç yenilmezlik, savaşmadan zafer ve çatışmanın fiziği, siyaseti ve psikolojisini kavrayarak asla saldırılmayacak bir güce kavuşmaktır.

By a mysterious Chinese warrior-philosopher today's Art of War, written two thousand years ago, perhaps the world's most influential and respected strategy is a book. Indeed, since that was written by military leaders and strategists, as well as in Asia, by contemporary politicians and administrators still the same enthusiasm are analyzed.

Feudal culture, almost overnight, the legal culture disappearing in Japan's current Teachers of The Art of War strategies of this classic to contemporary politics and the business world as they continue to practice diligently. Even by some of Japan's postwar rise continuously emphasized on the basis of the following principles of Sun Tzu's lies:

It is best to win without fighting ...

Conflicting views of the anatomy of organizations of persons with Art of War to international disputes and conflicts at all levels sheds light on. The purpose of predicting invincibility, victory without war and conflict, physics, politics, and psychology will be able to understand the power kavuşmaktır never attacked.

Content rating: UnratedWarning – content has not yet been rated. Unrated apps may potentially contain content appropriate for mature audiences only.

Requires OS: 3.2 and up

...more ...less