Buhari Türkçe Hadis Kitabı
Ferhat Erbil
6.1 Varies with device
***** Sahih-i Buhari Türkçe Hadis Kitabı ***
---- "Kur'an dan Sonra En Sahih Kaynak Eser" ---
---- Sünnete sımsıkı sarılmak isteyenler için ----

İslamda kur'andan sonra 2. sırada olan temel dini kaynak. Dinin temelidir. amelde ahlakta imanda kaynaktır. diger dini kitaplar hep hadis şerhi-açıklaması mahiyetindedir. örnek alınası hayatıyla Resulullah,sözleri,amelleri. müslümanların muhakkak okuması lazım gelen en mühim eserlerden.

Sahih-i Buhari de gerçekten bu övgüyü hak etmiştir. Hadis ulemasının bu kitaba verdikleri önem, bunu anlayıp şerh etmedeki çaba ve gayretleri de bunu göstermektedir. Gerçekten özel olarak Sahih-i Buhari ve genel olarak hadis kitapları büyük çabalarla derlenip hadisler bir araya geetirilmiştir. Öyle ki bir hadis için aylarca yol gidilmiş ve bunun için çok büyük çabalar harcanmıştır.

Sahih Bukhari Hadith Book of Turkish ***** ***
---- "Qur'an Sahih from the source folder then" ---
For those who want to cling fast to the Sunnah ---- ----

After Islam, the Qur'an 2 the main source of religious. The basis of religion. source of morality amel faith. all other religious books of hadith annotation-release for guidance. example of the Messenger of Allah be gotten his life, words, deeds. Muslims definitely need to read the works of the most important.

Sahih Bukhari really deserves this accolade. The importance given to scholars of Hadith in this book, it shows that the effort in understanding etmedeki commentary. Really special and general Hadith Sahih Bukhari hadith books compiled together geetirilmiştir great efforts. It is that way for months to a hadith were chosen and great efforts have been made to it.

Content rating: Everyone

Requires OS: 2.3 and up

...more ...less