Sahabelerin Hayatları
yTech
1.7 Varies with device
“(İslâm dinine girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tabi olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. (Tövbe, 100)”

Peygamber Efendimiz (sav) görmüş, büyük fedakarlıklar ve sıkıntılar çekerek, tek olan doğrunun yani İslam'ın yayılması ve gelişmesinde malları ve canları ile mücadele eden mübarek insanların hayatları bu uygulamamızda sunulmuştur. Sahabelerin önde gelen isimlerinden kırkın üzerinde sahabenin hayatı ve bize yol gösterecek hayat hikayeleri geniş bir şekilde anlatılmıştır.

Hayat-üs Sahabe günümüze ışık tutacak bir uygulama.

"(Islamic religion in taking) to the front of the first emigrants and Ansar them with beauty, those subject to there either, that Allah is pleased with them, they are also God are pleased. (Repentance, 100) "

The Prophet (peace be upon him) saw great sacrifices and hardships, pulling the line, so that the spread of Islam and the development of a single goods and blessed the lives of people who are struggling with their souls are those in our application. Companions of the Companions over forty leading figure in the stories of his life and show us the way of life is described broadly.

Life-base Companions to shed light on the present application.

Content rating: Everyone

Requires OS: 4.0.3 and up

...more ...less