Tajemnica Szczęścia
Radosław Białek
2.5 2.5mb

Tajemnica Szczęścia to katolicka aplikacja skoncentrowana na 15 modlitwach pasyjnych przypisywanych św. Brygidzie, zwanych popularnie Tajemnicą Szczęścia. Aplikacja zawiera też inne modlitwy, teksty kościelnych pieśni, prawdy katechizmowe (w tym słynny katechizm kard. Gasparri), tematyczne cytaty z Pisma Świętego oraz fragmenty książek świętych, a nawet całe książki, w tym klasyczne dzieło z dziedziny duchowości pt. Utarczka duchowa (św. Franciszek Salezy czytał tę książkę codziennie przez prawie 20 lat!). Aplikacja jest prosta w obsłudze i bardzo rozwojowa; ma widżety; nie wymaga żadnych uprawnień i nie ma jakichkolwiek reklam. Wydawana jest w Pierwsze Piątki Miesiąca; tworzona jest od 15 maja 2014 roku, a gotowa ma być 15 maja 2016 roku.

1. Co to są modlitwy Tajemnicy Szczęścia?

Tajemnica Szczęścia to najpopularniejsza nazwa zbioru modlitw przypisywanych św. Brygidzie Szwedzkiej (1303-1373). Składa się z 15 części, a każda z nich to rozmyślanie nad kolejnymi etapami Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa, po których następują modlitwy stałe: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i akt strzelisty (westchnienie). Wydaniom tych modlitw często towarzyszy lista wielkich łask, obiecanych tym, którzy będą odmawiać Tajemnicę Szczęścia codziennie przez cały rok. Niniejsza aplikacja nie zawiera tej listy, ponieważ w 1954 roku dezaprobatę wobec nich wyraziło Święte Oficjum.

2. Co to jest aplikacja Tajemnica Szczęścia?

Aplikacja Tajemnica Szczęścia to aplikacja wydana na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android, która zawiera najczęściej spotykany polski przekład 15 modlitw, zaprojektowany z myślą o możliwie najbardziej komfortowym jej odmawianiu. Oznacza to, że uruchomienie aplikacji od razu przedstawi tekst pierwszej modlitwy. Użytkownik ma również możliwość wybrania 4 innych motywów graficznych dla tych modlitw lub odsłuchania ich przy użyciu syntezatora mowy. Aplikacja, w swoim głównym sensie, jest więc ukończona, ale regularnie wydawane są aktualizacje, które ją wzbogacają o różne dodatki.

3. Jakie są najważniejsze cechy aplikacji?

NATYCHMIASTOWY START - ekran startowy od razu udostępnia pierwszą część Tajemnicy Szczęścia, więc wystarczy uruchomić aplikację i już można się modlić.

ŁATWA NAWIGACJA - do kolejnych stron modlitw przechodzi się przez prosty gest przesunięcia palcem po ekranie w lewo.

SPECJALNA SYMBOLIKA - czerwony kolor tła oznacza krew i jest to nawiązanie do Męki Pańskiej, a jej coraz ciemniejsze odcienie oznaczają krzepnięcie krwi, tzn. że Męka Jezusa trwała długo.

ALTERNATYWNE MOTYWY GRAFICZNE - jeżeli czerwony jest dla Ciebie zbyt wyrazisty, modlitwy Tajemnicy można wyświetlić w 4 innych zestawach kolorystycznych (2 jasnych i 2 ciemnych); wystarczy przesunąć ekran startowy w prawo.

OBSŁUGA SYNTEZATORA MOWY - jeżeli masz problemy ze wzrokiem lub znasz kogoś, kto je ma, warto wiedzieć, że modlitwy Tajemnicy można odsłuchiwać po wcześniejszym zainstalowaniu zewnętrznej aplikacji TTS; sama funkcja dostępna jest po przesunięciu ekranu startowego w prawo.

BOGATE DODATKI - aplikacja zawiera też inne modlitwy, cytaty z Pisma Świętego, katechizmy, książki, dzięki czemu można pogłębić życie duchowe.

INTUICYJNE DZIAŁY - ich listę (czyli listę dodatków; menu aplikacji) otwiera się przez naciśnięcie sprzętowego przycisku MENU; po wybraniu tekstu docelowego, gestem przesuwania można przechodzić do sąsiednich tekstów (nie trzeba więc wracać do menu rozdziału).

WIDŻET LITANIJNY - zawiera 116 wezwań (aktów strzelistych) z 3 litanii do Pana Jezusa zatwierdzonych do publicznego odmawiania; umieszczenie widżetu na pulpicie umożliwi nam krótkie rozmyślanie nad tymi wezwaniami; treść jest losowa i zmienia się sama co 24 godziny.

4. Dodatkowe informacje

Uzupełnieniem niniejszej aplikacji jest aplikacja Różaniec Święty, którą polecam.

Tajemnica Szczęścia jest dla Jezusa. Różaniec Święty jest dla Maryi.

Content rating: Everyone

Requires OS: 4.0 and up

...more ...less