MİLRES Rüzgar
Gürdal Ertek
1.1 3.7mb

MİLRES Projesi, müşteri kurumu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olan ve TÜBİTAK KAMAG (Kamu Araştırmaları Destek Grubu) tarafından desteklenmekte olan bir ARGE projesidir. Projenin ismi olan MİLRES'in açılımı "Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi" şeklindedir.

Projemizin temel amacı, tasarımı ve teknolojisi Türkiye’ye ait, özgün ve dünya standartlarında rekabetçi bir rüzgâr sanayinin kurulması için gereken altyapıyı oluşturmaktır. Projede endüstriyel ölçekte elektrik üretimi yapan rüzgar türbinlerinin tamamen özgün ve yerli teknoloji ile geliştirilmesi ve prototiplerinin üretilmesi hedeflenmiştir. Proje iki aşamaya bölünmüştür. İlk etapta 500 kW’lık rüzgar türbinleri geliştirilecek, bu prototipler deneme amaçlı kullanılarak tasarım olgunlaştırıldıktan sonra 2.5 MW’lık türbin prototipi geliştirilecektir.

Bu mobil uygulama, projeyle ilgilenen herkesin proje ile ilgili doğru ve güncel bilgileri edinmesini sağlamanın yanısıra, 100'den fazla araştırmacı ve lisansüstü öğrencisinden oluşan MİLRES Proje Ekibi'nin proje dosyalarına kolayca mobil cihazlarından erişmesine olanak tanımak için geliştirilmiştir.

Bu uygulama, bir ARGE projesi için hem Android ve hem de iOS için geliştirilen mobil uygulama olması yönüyle (bildiğimiz kadarıyla) ülkemiz için inovatif bir ilktir.

Content rating: Everyone

Requires OS: 2.2 and up

...more ...less